Sadie Family Columella

  • Szczep: Syrah/Shiraz 80%, Mourvèdre 20%
  • Region: Western Cape
  • Producent: Sadie Family
  • Pojemność: 0,75 l
  • Zawartość alkoholu: 14,5%
  • Pochodzenie: RPA

Rocznik 2010, edycja limitowana.

OPIS
Wino ma kolor ciemnej purpury. Świetnie zdefiniowane z pięknym, słodkim aromatem ciemnych czereśni i śliwek. W ustach jest delikatniejsze, eleganckie, z uroczo zaakcentowanymi nutami wiśni i jagód. Ciągle młode, ale już niebywale wyraziste, o fantastycznej mineralnej strukturze. To prawdziwa definicja elegancji z soczystą zielenią. Poważne wino, które można pić już teraz.

Winogrona zbierane są we wczesnych godzinach porannych do niewielkich płaskich pojemników, które następnie transportowane są do piwnic w samochodach chłodniach. Owoce przechodzą proces szczegółowej selekcji. Wino produkuje się jedynie z gron najwyższej jakości. Fermentacja zachodzi w otwartych drewnianych kadziach. Kolejny etap to fermentacja malolactic zachodząca w beczkach dębowych. Po kupażowaniu wino dojrzewa przez 20-24 miesiące w najwyższej jakości beczkach z francuskiego dębu, 60% nowe, 40% stare. Butelkowane bez uprzedniego rafinowania i filtracji.

O WINNICY
Tajemnicą sukcesu Sadie Family jest niewiarygodna dbałość o krzaki oraz ich nieustanna kontrola. Twórca potęgi winnicy, Eben Sadie, szukał sposobu, aby stworzyć wina wyjątkowe. Dlatego wybrał się na kilka lat do Europy, aby zrozumieć czym jest to, co Francuzi nazywają „oddychaniem wina”. Po powrocie doszedł do wniosku, że największy nacisk należy położyć na wydobycie tego, co może dać gleba, na której rosną krzewy. Ponadto, z procesu produkcji postanowił wyeliminować maszyny. Wyniki okazały się wspaniałe. Obecnie wina Sadiego są uważane za najlepsze w RPA i goszczą na stołach najbardziej prestiżowych restauracji na całym świecie.

PODAWAĆ DO
Młoda Columella po dekantacji najlepiej pasuje do dziczyzny w sosie z leśnych grzybów i czerwonego wina. Dojrzała do wołowiny po burgundzku.

NAGRODY
Decanter: 19 pkt

Wine Spectator: 95 pkt

Robert Parker: 95 pkt

Platter: 5 gwiazdki

Inne nagrody:

2011: 95 punktów Robert Parker

2010: 93 punktów WineSpectator

2010: 93 punktów Robert Parker

2009: 93 punktów Robert Parker

2009: 94 punktów WineSpectator

2009: 5 gwiazdki Platter

2008: 95 punktów WineSpectator