Langmeil The Freedom 1843 Shiraz

  • Kolor: Czerwone
  • Szczep: Syrah/Shiraz 100%
  • Region: Barossa Valley
  • Producent: Langmeil
  • Zawartość alkoholu: 14,8%
  • Pochodzenie: Australia

 

 

OPIS

Wino ma ciemnokarmazynowy kolor z purpurowymi refleksami. Bogate i intensywne aromaty satsumy, jagód i ciasteczek mieszają się z zapachem cedrowego drewna, lukrecji i słodkich przypraw. W ustach jest pełno słodkich i soczystych owoców i przypraw oraz jedwabiście gładkich tanin. To naprawdę mocno zbudowane wino o długim, owocowo-pikantnym finiszu.

Langmeil jest ojczyzną The Freedom Shiraz, posadzonego jeszcze w 1843 przez Christiana Aurichta-kowala ze Śląska. Uciekając przed prześladowaniami religijnymi i wojną w Prusach, Auricht odnalazł nowy dom i wolność w Barossa Valley. Winogrona, które wtedy posadził przetrwały do dzisiejszych czasów i są prawdopodobnie najstarszymi i najrzadszymi winoroślami na świecie.

Winifikacja przebiega w tradycyjny dla Langmeil sposób: ręczny zbiór winogron, delikatne wyciskanie i otwarte kadzie fermentacyjne. Wino dojrzewa przez dwa lata w nowych (70%) i używanych (30%) beczkach z francuskiego dębu. The Freedom 1843 jest świadectwem wszystkiego co najlepsze w Barossie oraz wizji i determinacji rodzin Bitterów i Lindnerów, które od pięciu pokoleń uprawiają tam winorośl.

 

O WINNICY
Ziemia, na której obecnie znajduje się Winnica Langmeil została niegdyś kupiona przez Christiana Aurichta, 36-letniego niemieckiego kowala. On i jego rodzina przybyli do Australii Południowej w 1838 roku, jako emigranci z Europy środkowo-wschodniej (Śląsk), uciekający przed prześladowaniami religijnymi. Christian natychmiast założył kuźnię, rozpoczął uprawę warzyw i owoców, a w następnych latach zbudował piekarnię, warsztat szewski, sklep mięsny i pierwszą studnię, wokół której skupiał się handel w mieście. W 1843 roku Christian zasadził pierwszy akr winorośli na terenie swojej posiadłości. Wybór padł na Shiraz, a posadzone wówczas krzewy do dziś wydają owoce. Stara winnica Aurichta była początkiem winnicy Langmeil Shiraz. Jest ona uważana za jedną z najstarszych znanych i ocalałych winnic Shiraz na świecie. Dziś Langmeil korzysta z otwartych kadzi fermentacyjnych i prasy koszykowej do ponad połowy zbiorów swoich winogron czyli około 1000 ton. Połączenie nowych i starych urządzeń światowej klasy pomaga uchwycić ulotne cechy każdej odmiany i chronić niepowtarzalny charakter poszczególnych winnic. Znakomite i nagradzane wina Langmeil zdobyły międzynarodowe uznanie i sprawiły, że winnica postrzegana jest jako jeden z najlepszych producentów win klasy premium w Australii.

 

PODAWAĆ DO

Każdej wielkiej okazji lub wyjątkowych dań z wołowiny, dziczyzny, pieczonej jagnięciny lub bardzo dojrzałych serów.

 

NAGRODY

Wine Spectator: 95 pkt

Robert Parker: 97 pkt

Wine Enthusiast: 94 pkt

Inne nagrody:

2012: 95+ punktów Robert Parker

2010: 95+ punktów Robert Parker

2010: 91 punktów WineSpectator

2009: 94 punktów, James Halliday Australian Wine Companion 2012

2009: 95 punktów WineSpectator

2008: 94 punktów Robert Parker

2008: 93 punktów, Josh Reynolds, Stephen Tanzer’s International Cellar

2008: 90 punktów WineSpectator

2006: 97 punktów Robert Parker